Popri žrecoch u Slovanov vyskytovala ešte jedna skupina ľudí pre styk s bohmi – kolduni. Títo ľudia konali bez slávy, chrámov a prinášania obiet, no o to viac mali priamy vplyv na vieru ľudí, prijímanie dôležitých životných rozhodnutí jednotlivých ľudí, rodín alebo celých spoločenstiev. Kolduni (starí Slovania ich volali aj volchvi – jedn. č. volchv) spravidla zastávali ešte mnoho iných povolaní a podľa nich ich aj nazývali: čarodejníci, vedmovia, veštci, hádači, bylinkári, liečiteľ a ďalšie v závislosti od funkcie. Jednoznačné je, že tieto funkcie boli zastávané aj ženami. V stredoveku ich pomenovali latinskými menami - augur, sortilegus, phiton, carius, incantator, divinator, ariolus, veneficus... Je známe, že viera v čary vzniká ešte na prednáboženskom stupni rozvoja viery a udržuje sa ešte dlhý čas a jestvuje paralelne s vyššie rozvinutými kultmi, náboženskými filozofiami i so samotným náboženstvom. Pre predĺženie svojej existencie mágia využíva rôzne prostriedky, ktoré sa dochovali u Slovanov až do kresťanských čias. Kresťanská cirkev samozrejme bojovala s magickými obradmi, snažila sa ničiť posvätné miesta, ničila modly, nechala likvidovať žrecov a prenasledovala koldunov. No čarodejníci a ich mágia stále medzi ľuďmi existovala i napriek krutému prenasledovaniu. Podarilo sa zlikvidovať žrecov, no koldunská mágia pretrvala vo väčšine slovanských krajín až do dnešných čias, hlavne vo vidieckych oblastiach. Ešte na začiatku 20. storočia na moravsko – slovenskom pohraničí bol zaznamenaný magický obrad, kedy dievča, ktoré chcelo svojej sokyni v láske uškodiť, urobila z hliny figúrku, ktorá mala predstavovať jej sokyňu, pichala do nej, a nakoniec ju hodila do ohňa. Jej sokyňa mala týmto obradom pociťovať skutočnú bolesť. Známe sú aj iné dievčenské obrady, kedy sa do studenej vody leje roztavený cín alebo olovo. Tvary, ktoré vzniknú po zatuhnutí kovu majú predstavovať povolanie budúceho ženícha. Do dnešných čias sa zachovalo a liečenie chorých pomocou liečivých bylín, ide dokonca za oficiálne uznanú metódu liečenia.
Do dnešných čias sa dochovalo veľa zvykov starých slovanských koldunov, ktoré dnes už celkom automaticky považujeme za súčasť nášho každodenného života a ani si to neuvedomujeme...
Komentáre
Prehľad komentárov
A Kde hladať a ako rozpoznať , viera predsa neumiera.
hádam nás bude viac.
(mirjam, 2. 10. 2011 15:14)
Sláva Slovanom
a tým, čo nezabúdajú na svoje korene. :)
je nas viac!
(juro, 16. 12. 2010 13:33)ved sme najpocetnejsie etnykum,ktore ovlada uzemie od japonska a usa.az po nemecko.slava slovanom.
je nás víc?
(maroš, 19. 2. 2010 22:03)jsem rád za každého nasledníka slovanského ducha a jeho kořenů.
kde
(poipo, 15. 2. 2015 23:22)